Aktualności

15.04.2024

Gratulujemy wszystkim Finalistom VII edycji KB! Poziom był wysoki – mamy nadzieję, że zadania Wam się podobały – my mieliśmy frajdę wymyślając je. W zakładce PLIKI są już wyniki Waszych zmagań, Laureatów i Wyróżnione Finalistki, a także Nauczycieli i Rodziców zapraszamy na uroczyste wspólne zakończenie obu konkursów – Biotechnologicznego i Chemicznego w dniu 24.04.2024 o godz. 12:00 do Audytorium Prof. Czochralskiego.

04.04.2024

Drodzy Finaliści! Czekamy na Was w najbliższą sobotę. Etap finałowy rozpocznie się o godzinie 12:00 na Wydziale Chemicznym w Gmachu Technologii Chemicznej w Audytorium prof. Czochralskiego. Prosimy o przybycie co najmniej 15 min wcześniej. Zabierzcie ze sobą dowód tożsamości ze zdjęciem (np. legitymacja szkolna, dowód osobisty, paszport) i kalkulator (korzystanie z telefonów komórkowych nie będzie możliwe). Oprócz zestawu 5 zadań konkursowych każdy otrzyma długopis, ołówek, zeszyt i inne drobne gadżety od Wydziału Chemicznego oraz naszego nowego sponsora, firmy Linegal Chemicals, za które bardzo dziękujemy :-). Będziecie mieć też zapewnioną małą butelkę wody i coś na ząb. Do zobaczenia na finale, trzymamy za Was kciuki!

29.02.2024

Drodzy Uczestnicy Konkursu! Wyniki pierwszego etapu konkursu są dostępne w zakładce PLIKI lub tutaj .  Do finału dostało się 14 osób (wyróżnione na żółto w tabeli). Wszystkim serdecznie gratulujemy! Wasze odpowiedzi były ciekawe i inspirujące. Nie możemy się doczekać etapu finałowego, na który zapraszamy Finalistów, zgodnie z HARMONOGRAMEM, w dniu  6 kwietnia. Trochę danych na temat I etapu konkursu: zarejestrowało się 49 osób, prace w formie elektronicznej i papierowej przysłało 27 osób, 3 osoby przysłały prace tylko w postaci elektronicznej, wobec czego, zgodnie z REGULAMINEM, nie mogliśmy ich uwzględnić w rankingu (co nie znaczy, że ich nie sprawdziliśmy ;-). Życzymy wszystkim Finalistom świetnej formy! Śledźcie FB – wzorem poprzednich edycji będziemy zamieszczać BioTipy, które mogą naprowadzić Was na trop obszarów wiedzy, z których mogą być zadania na II etapie. Nastawiajcie się na gimnastykę umysłu, kojarzenie i logiczne myślenie! Do zobaczenia 6 kwietnia!

22.11.2023

Drodzy Uczniowie i Nauczyciele! Rozpoczynamy VII edycję Konkursu Biotechnologicznego. Wzorem lat ubiegłych zamieściliśmy w zakładce PLIKI pytania/zadania na I etap – do samodzielnego opracowania w zaciszu domowym. Tam też znajdziecie REGULAMIN konkursu, HARMONOGRAM VII edycji oraz list od naszej Pani Prodziekan ds Studiów. Zachęcamy do zapoznania się z tymi materiałami i podjęcia jedynej słusznej decyzji o wzięciu udziału w Konkursie 🙂

19.11.2023

Zadania na I etap VII edycji Konkursu Biotechnologicznego wraz z harmonogramem Konkursu pojawią się w tym tygodniu. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa!

14.04.2023

W zakładce GALERIA ZDJĘĆ umieściliśmy kilka zdjęć wykonanych podczas etapu finałowego VI KB.

12.04.2023

Drodzy Uczestnicy VI KB! Wyniki etapu finałowego znajdują się w zakładce PLIKI lub można je zobaczyć tu. Wszystkim Uczniom serdecznie gratulujemy wiedzy i świetnego przygotowania! Zapraszamy na uroczyste zakończenie VI edycji Konkursu Biotechnologicznego, które będzie połączone z zakończeniem XXXVIII Konkursu Chemicznego. Odbędzie się wręczanie dyplomów, nagród oraz listów gratulacyjnych dla nauczycieli. Dr inż. Marta Jarczewska z Katedry Biotechnologii Medycznej wygłosi wykład pt. “Fantastyczne biosensory”, po czym zaprosimy wszystkich na drobny poczęstunek.

05.04.2023

Szanowni Finaliści! Wyniki II etapu VI edycji KB ogłosimy najpóźniej 14 kwietnia. Uroczyste zakończenie Konkursu odbędzie się 25 kwietnia (wtorek) o godz. 12:15 w audytorium im. prof. Czochralskiego.

21.03.2023

Drodzy Finaliści! II etap VI edycji KB odbędzie się w sobotę, 1 kwietnia, w godz. 12:30 – 15:30 w Gmachu Technologii Chemicznej w sali im. prof. Mościckiego (III piętro, schodami lub windą na lewo od szatni). Prosimy o przybycie 15 min wcześniej. Należy mieć ze sobą: legitymację szkolną i kalkulator naukowy. Korzystanie z telefonów komórkowych będzie niedozwolone. Zapewniamy długopisy i kartki papieru, ale można mieć swoje przybory piśmiennicze. Do Gmachu Technologii najbliżej jest od bramy wjazdowej na teren PW znajdującej się przy  Al. Niepodległości  (po przejściu przez bramę należy skierować się w lewo).

27.02.2023

WYNIKI I ETAPU VI EDYCJI KONKURSU

Drodzy Uczestnicy VI KB! Dziękujemy wszystkim za zainteresowanie Konkursem i gratulujemy wysokiego poziomu Waszej wiedzy. Niemniej jednak musieliśmy wyłonić finalistów. Ranking zamieszczony jest w zakładce PLIKI lub tutaj. Nazwiska 14 osób, które zakwalifikowały się do finału są wyróżnione kolorem zielonym – zapraszamy na Wydział Chemiczny do Gmachu Technologii w dniu 1 kwietnia (to nie żart Prima Aprilisowy). Z racji tego, że w tym dniu odbędzie się również finał Konkursu Chemicznego, dokładna godzina i sala mogą ulec zmianie w stosunku do HARMONOGRAMU – będzie to podane wkrótce. Śledźcie aktualności i informacje podawane na naszej stronie i na FB. Jak co roku, wkrótce na FB zaczną pojawiać się BioTips, nad którymi warto się zastanowić przed etapem finałowym.

03.12.2022

UWAGA! WAŻNE!

Drodzy Uczniowie, zauważyliśmy, że w ZADANIU 5A wkradł się błąd: produkt reakcji związku DAMN z substratem A jest nieprawidłowy – skorygowaliśmy to i umieściliśmy plik z zadaniami VI KB Zadania na I etap_korekta 5A zawierający prawidłowy schemat. Bardzo przepraszamy!

21.11.2022

Szanowni Potencjalni Uczestnicy VI KB! Zadania  do I etapu VI edycji Konkursu są już dostępne w zakładce PLIKI lub można je pobrać tutaj. Przepraszamy za lekkie opóźnienie spowodowane problemami natury technicznej. W razie pytań proszę pisać maile lub odzywać się na FB.

04.11.2022

Drodzy Uczniowie! Startujemy z VI edycją Konkursu Biotechnologicznego. Zadania do I etapu pojawią się w zakładce PLIKI w dniu 20 listopada 2022. Zapoznajcie się z Harmonogramem Konkursu i Regulaminem.

 

 

28.04.2022

Bardzo nam przykro, że nie możemy zaprosić  Laureatów i Wyróżnionych   Finalistów V edycji Konkursu Biotechnologicznego do uczestnictwa w  Międzyuczelnianym Sympozjum Biotechnologicznym „Symbioza”,  ponieważ z nieznanych nam przyczyn nie odbędzie się ono w tym roku.

 

22.04.2022

Wskutek odwołania przybył nam jeden wyróżniony finalista. Aktualne wyniki V edycji KB znajdują się w zakładce PLIKI i tu.

 

Serdecznie dziękujemy dr Elżbiecie Senkara za wspieranie Konkursu 🙂 oraz firmie  biotechnologicznej EURx za sympatyczne gadżety!

EURx

20.04.2022

Gratulujemy Laureatom, Wyróżnionym Finalistom oraz ich Nauczycielom! Wszystkim uczestnikom gorąco dziękujemy za udział w Konkursie. Mamy nadzieję, że Konkurs był dla Was pozytywnym przeżyciem i wzmógł Wasze zainteresowanie biotechnologią. Wyniki etapu finałowego znajdują się w zakładce PLIKI. Laureatów, Wyróżnionych Finalistów  i ich Nauczycieli serdecznie zapraszamy na uroczyste zakończenie obu konkursów: Biotechnologicznego i Chemicznego, które odbędzie się w dniu 26 kwietnia (wtorek) o godz. 12:15 w sali im. Prof. Jana Czochralskiego (Gmach Technologii Chemicznej). W programie przewidziane jest: 1) wystąpienie Dziekana Wydziału Chemicznego, 2) wręczenie dyplomów i drobnych upominków, 3) wykład prof. Dominika Jańczewskiego pt. “Materiały przeciwporostowe, czyli o trudnym życiu pąkli” oraz 4)  poczęstunek.

 

10.04.2022

Drodzy Finaliści! Miło nam było Was poznać, cieszymy się, że stawiliście się wszyscy. W zakładce PLIKI pojawiły się rozwiązania finałowych zadań 1 i 4. Postaramy się  jak najszybciej sprawdzić Wasze prace, więc zaglądajcie :-).

 

07.04.2022

Finał już za dwa dni!  Czekamy na Was z niecierpliwością. W zakładce PLIKI znajdziecie uaktualniony HARMONOGRAM Konkursu.

 

04.04.2022

W zakładce PLIKI pojawiło się rozwiązanie zadania 10 z I etapu konkursu.

 

02.04.2022

Drodzy Finaliści! II etap V edycji KB odbędzie się w sobotę, 9 kwietnia, w godz. 12:30 – 15:30 w Gmachu Technologii Chemicznej w sali im. prof. Czochralskiego (parter, na lewo od szatni). Prosimy o przyjście 15 min wcześniej. Należy mieć ze sobą: legitymację szkolną i kalkulator (wystarczy najprostszy). Korzystanie z telefonów komórkowych będzie niedozwolone. Zapewniamy długopisy i kartki papieru, ale można mieć swoje przybory piśmiennicze. Do Gmachu Technologii najbliżej jest od bramy wjazdowej na teren PW znajdującej się przy  Al. Niepodległości  (po przejściu przez bramę należy skierować się w lewo).

 

18.03.2022

Drodzy Uczestnicy V KB! Dziękujemy Wam za zainteresowanie i udział w V edycji Konkursu :-). Do finału przeszło 20 osób, które przedstawiły rozwiązania zadań ocenione przez ekipę konkursową na co najmniej  60 punktów. Finalistom serdecznie gratulujemy! W zakładce PLIKI znajdują się WYNIKI I ETAPU V KB. Finalistów zapraszamy 9 kwietnia (sobota) w progi Politechniki Warszawskiej na II etap, który będzie obejmował 5 zadań z zakresu  niewykraczającego poza wiedzę, którą mogliście zdobyć w I etapie. Szczegóły dotyczące organizacji etapu finałowego będą podane wkrótce. Śledźcie nas na FB – mogą tam się pojawić ciekawe TIPS związane z finałem.

 

14.03.2022

Drodzy Uczestnicy V edycji KB! Powoli zbliżamy się do ogłoszenia wyników I etapu. Póki co zamieszczamy rozwiązanie zadania obliczeniowego (Zadanie 4) w zakładce PLIKI. W razie wątpliwości lub pytań piszcie na konbiotech@ch.pw.edu.pl

 

22.02.2022

UWAGA! W zadaniu 10 omyłkowo zabrakło fragmentu polecenia, w którym wyjaśnione były skróty OE i WOE:

procent odzysku enzymu – % OE,  wartość współczynnika oczyszczania enzymu – WOE

Osoby, które już wysłały prace i zorientowały się, że powyższa informacja zmieniłaby ich odpowiedź, mogą dosłać rozwiązanie zadania 10 ponownie (wystarczy w formie elektronicznej na adres mailowy Konkursu).

Przepraszamy za to niedopatrzenie i dziękujemy uczestnikowi V KB za zwrócenie na to uwagi.

 

21.12.2021

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!

Życzymy wszystkim dużo zdrowia, radości, szczęścia i spełnienia marzeń!  No i oczywiście zostania Laureatem/Laureatką  V edycji KB :-).

 

10.12.2021

Drodzy potencjalni Uczestnicy V edycji Konkursu! W tym roku postanowiliśmy poruszyć zagadnienia i problemy związane z ochroną naszej Planety – stąd kolor zielony V edycji :-). Tak więc w I etapie V KB znajdziecie zadania o tematyce dotyczącej wykorzystania odpadów, takich jak np. fusy po parzeniu kawy, i gospodarki w obiegu zamkniętym,  pozyskiwania “zielonej” energii, zadania   poświęcone problematyce “zielonej chemii”, utylizacji tworzyw sztucznych, czy korzyściom płynącym z wykorzystania alg.  Zadania na I etap są dostępne w zakładce PLIKI, a niektóre pomocne materiały (w kolorze zielonym) w zakładce ŹRÓDŁA WIEDZY. Termin przysyłania odpowiedzi na zadania  I etapu to 28.02.2022 r. Regulamin konkursu jest dostępny w PLIKACH – prosimy o zapoznanie się z nim. Gorąco zachęcamy do gimnastyki umysłu i chłonięcia wiedzy biotechnologicznej w trakcie przygotowywania w zaciszu domowym odpowiedzi na pytania I etapu. Finaliści spotkają się fizycznie bądź wirtualnie w kwietniu i będą zmagać się z zadaniami niewykraczającymi poza zakres wiedzy z I etapu V KB. Harmonogram V KB i Formularz zgłoszeniowy pojawią się na stronie lada moment.  Prosimy o udostępnianie plakatu V edycji KB. ZAPRASZAMY do wzięcia udziału, jest o co powalczyć 🙂

 

 

26.04.2021

Z ogromną przyjemnością informujemy, że SENKARA, www.senkara.pl, marka  tworząca naturalne kosmetyki do pielęgnacji kontynuuje wsparcie Konkursu i również w tym roku funduje nagrody dla Laureatów i Wyróżnionej Finalistki. Cieszymy się tym bardziej, że założycielka firmy, dr Elżbieta Senkara, wykonała swoją pracę doktorską w Katedrze Biotechnologii Środków Leczniczych i Kosmetyków na Wydziale Chemicznym PW. Dziękujemy i jesteśmy dumni z naszej Absolwentki 🙂

 

 

22.04.2021

Z przyjemnością zamieszczamy wyniki  finałowego etapu IV edycji Konkursu Biotechnologicznego. Wszystkim, a szczególnie Laureatom i Wyróżnionej Finalistce, serdecznie gratulujemy i dziękujemy za wzięcie udziału w Konkursie. Wspólne uroczyste zakończenie konkursów Biotechnologicznego i Chemicznego odbędzie się w aplikacji Teams w dniu 28 kwietnia (środa) o godzinie 15:30. W programie m. in. kilka słów od władz dziekańskich Wydziału Chemicznego PW oraz wykład dr inż. Anny Mazurkiewicz-Pisarek z Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii (CEZAMAT) Politechniki Warszawskiej, zatytułowany “Opracowanie nano-szczepionki opartej o rekombinowane białka wirusa SARS-CoV-2 kowalencyjnie związane na nanocząstkach”.

 

10.04.2021

Finał już za 4 dni,  we czwartek 15.04. o godz. 16:00. Na rozwiązanie zadań i przesłanie pliku będą przeznaczone 3 godziny. Czas ten może być przedłużony o 5 min w razie jakichś problemów technicznych. Dzisiejsza próba na Teams i platformie Moodle poszła dobrze, ale na pewno niektórym przyda się odświeżenie umiejętności rozwiązywania zadań biochemicznych – zamieszczamy fajny skrypt autorstwa dr. Zdzisława Wróblewskiego. Zgodnie z decyzją Senatu Politechniki Warszawskiej uprawnienia laureatów i wyróżnionych finalistów Konkursu Biotechnologicznego pozostają w mocy podczas rekrutacji na studia w roku akademickim 2021/2022. Trzymamy kciuki!!!

 

29.03.2021

Drodzy Finaliści,

W związku z tym, że Olimpiada Chemiczna ma się odbyć 17.04, podobnie jak Olimpiada Wiedzy o Mózgu, termin etapu finałowego IV KB przenosimy na 15.04. (czwartek) na godz. 16:00. Uaktualniony harmonogram znajdziecie w zakładce PLIKI. Zachęcamy do zakładania kont na platformie Moodle WCh https://moodle.ch.pw.edu.pl/ . Termin jest do 5 kwietnia, ale im szybciej tym lepiej – więcej czasu na  rozwiązanie ewentualnych problemów technicznych i na zapoznanie się z platformą.  Termin próbnego spotkania w aplikacji Teams:  10 kwietnia godz. 10:00. Między 5 a 8 kwietnia otrzymacie link do spotkania na podane w formularzu zgłoszeniowym adresy e-mail. Proszę nam zgłosić, jeśli ktoś nie otrzyma linku. Warto też zaglądać do zakładki PLIKI i na FB w poszukiwaniu inspiracji przed finałem  😉

 

22.03.2021

Drodzy Uczniowie,

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom IV edycji KB za zainteresowanie Konkursem i zapraszamy do kolejnych edycji! Gratulujemy zwłaszcza Finalistom i cieszymy się, że czwórka Finalistów III KB dołączyła do szacownego grona :-). Wyniki I etapu KB są umieszczone w zakładce PLIKI. Tam też znajdziecie ANEKS DO REGULAMINU i uaktualniony HARMONOGRAM IV KB. Przygotowujemy się do przeprowadzenia zdalnie etapu finałowego w dniu 17 kwietnia (sobota) z wykorzystaniem platformy Moddle Wydziału Chemicznego i aplikacji MS Teams. Informacje na ten temat zamieszczone są w ANEKSIE – bardzo prosimy Finalistów o zapoznanie się z nim.  W AKTUALNOŚCIACH podamy wkrótce godzinę rozpoczęcia spotkania próbnego na MS Teams w dniu 10 kwietnia oraz rozpoczęcia etapu finałowego w dniu 17 kwietnia. W razie pytań prosimy o kontakt mailowy. Śledźcie nas też na FB!

 

08.12.2020  IV EDYCJA KB

Zapraszamy do wzięcia udziału w IV edycji Konkursu Biotechnologicznego! W zakładce PLIKI znajdziecie Zadania na I etap. Tam również znajduje się regulamin konkursu oraz harmonogram obejmujący na razie termin nadsyłania rozwiązań (28.02.2021) oraz termin ogłoszenia wyników (najpóźniej 28.03.2021). Dołożymy wszelkich starań aby etap finałowy się odbył, czy to w formie stacjonarnej (jeśli będzie to możliwe) czy zdalnej. Warunkiem uczestnictwa w Konkursie jest również wypełnienie formularza rejestracyjnego (najpóźniej do 28 lutego 2021), dostępnego w zakładce ZGŁOSZENIE UCZESTNICTWA. Finalistów III KB, pomimo że automatycznie są finalistami IV KB i nie muszą nadsyłać rozwiązań, zachęcamy do zapoznania się z tematyką zadań, ponieważ zadania II etapu będą się zawierały w tym obszarze zagadnień.  Finaliści III KB, którzy chcą uczestniczyć w zmaganiach II etapu również muszą się zarejestrować.

 

09.11.2020 IV EDYCJA KB

Drodzy Uczniowie! Szykujemy się do IV edycji Konkursu Biotechnologicznego. W terminie koniec listopada / początek grudnia  zamierzamy ogłosić I etap polegający jak zwykle na rozwiązywaniu zadań / odpowiadaniu na pytania w zaciszu domowym (lub szkolnym) z wykorzystaniem pomocy naukowych. Wtedy również ogłosimy harmonogram Konkursu i udostępnimy formularz do rejestracji. Nie wiemy jeszcze jak będzie wyglądał etap finałowy, ale na pewno zostaną wyłonieni najlepsi. Podtrzymujemy deklarację dotyczącą finalistów III edycji. Życzymy zdrowia!

 

 

03.06.2020  UWAGA FINALIŚCI III EDYCJI KB

Drodzy Finaliści III KB! Senat PW w nowelizacji Uchwały nr 370/XIX/2019 przyznał tegorocznym finalistom olimpiad ogólnopolskich przywileje laureatów podczas rekrutacji (Uchwała nr 493/XLIX/2020). Niestety, nie dotyczy to finalistów konkursów “o indeks PW”. W związku z zaistniałą sytuacją i niemożnością przeprowadzenia etapu finałowego oraz doceniając trud jaki włożyliście w pracę konkursową, postanowiliśmy, że finaliści III edycji KB pozostaną finalistami również w IV edycji KB. Oznacza to, że w IV edycji nie musicie przystępować do pierwszego etapu. Wystarczy  tylko zdeklarować chęć uczestnictwa (rejestracja) i wziąć udział w etapie finałowym. Życzymy wszystkim zdrowia i mamy nadzieję na spotkanie w przyszłym roku!

 

20.05.2020  ODWOŁANIE ETAPU FINAŁOWEGO

Drodzy Uczestnicy Konkursu! W związku z pandemią i zamknięciem uczelni finałowy etap III edycji KB nie odbędzie się. Czekamy na oficjalne zarządzenie JM Rektora odnośnie konkursów “o indeks” w aspekcie rekrutacji na studia, co na pewno zainteresuje zwłaszcza uczniów klas III. Zarządzenie powinno ukazać się lada moment, więc proszę tu zaglądać i obserwować nas na FB.

 

11.03.2020  PRZESUNIĘCIE TERMINU FINAŁOWEGO ETAPU KONKURSU

W związku z zawieszeniem zajęć  na uczelni od 12 marca, etap finałowy KB NIE ODBĘDZIE się 14 marca. Powiadomimy o następnym terminie, kiedy będzie możliwe ustalenie go.

11.03.2020    TERMIN ETAPU FINAŁOWEGO KONKURSU

Dziś JM Rektor PW spotyka się z ministrem zdrowia i potem z władzami wydziałów w związku z zagrożeniem epidemiologicznym. W zależności od decyzji Rektora dotyczącej prowadzenia zajęć dla studentów termin konkursu może zostać przesunięty do czasu kiedy zagrożenie minie. Powiadomimy w AKTUALNOŚCIACH i na FB kiedy tylko decyzja zostanie podjęta.

 

04.03.2020    ROZWIĄZANIA ZADAŃ I ETAPU III KB

W MENU dodaliśmy  nową zakładkę ROZWIĄZANIA ZADAŃ. Umieszczone są tam rozwiązania tylko niektórych zadań  – tych wymagających konkretnych odpowiedzi oraz przykładowe odpowiedzi na niektóre z pytań wymagających bardziej opisowych odpowiedzi. Być może pojawią się jeszcze kolejne, jeśli autorom pytań czas na to pozwoli… Zaglądajcie na naszą stronę i śledźcie nas na FB.

 

03.03.2020  DZIĘKUJEMY FIRMIE BIOTECHNOLOGICZNEJ EURx

Podobnie jak w zeszłym roku prywatna firma biotechnologiczna Eurx  Sp. z o. o. wspiera Konkurs. Wszyscy Finaliści otrzymają notesy, długopisy i kubki, które umilą im zmagania konkursowe  w dniu 14 marca. Dziękujemy pani Alinie Głowackiej za przemiłą współpracę.

 

28.02.2020  ETAP FINAŁOWY

Finalistów III KB zapraszamy na Wydział Chemiczny Politechniki Warszawskiej w dniu 14 marca (sobota) o godzinie 14:00 – Gmach Technologii Chemicznej, sala im. prof. Jana Czochralskiego (parter, na lewo od wejścia do gmachu). Prosimy zabrać dokument tożsamości ze zdjęciem i kalkulator. Czas trwania etapu finałowego to  2 godziny (do 16:00). Pozdrawiamy i do zobaczenia!

 

07.02.2020    WYNIKI I ETAPU III KB

Wszystkim uczestnikom Konkursu dziękujemy za udział i trud włożony w rozwiązywanie zadań. Mamy nadzieję, że Konkurs rozszerzył Waszą wiedzę i wzmocnił zainteresowanie biotechnologią. W zakładce PLIKI znajdują się wyniki I etapu Konkursu. Według regulaminu do finału przechodzą osoby, które zdobyły co najmniej 60% punktów, jednak z uwagi na małą liczbę uczestników tej edycji obniżyliśmy poprzeczkę do 50%. Finalistów zapraszamy na II etap KB, który odbędzie się w dniu 14 marca (sobota) na Wydziale Chemicznym w Gmachu Technologii Chemicznej, w sali im. prof. Jana Czochralskiego. W razie gdyby ktoś z finalistów nie mógł wziąć udziału w II etapie, prosimy o powiadomienie nas o tym drogą mailową.

 

30.01.2020    KOŃCZYMY SPRAWDZAĆ NADESŁANE PRACE KONKURSOWE. Rozwiązanie Zadania 10.

Drodzy Uczestnicy III KB!  Z 27 zarejestrowanych osób tylko 12 przysłało nam rozwiązania zadań  konkursowych. Jesteśmy zainteresowani, co spowodowało tę sytuację? Zbyt duża trudność zadań? Zbyt późne zabranie się do pracy? Może osoby, które nie przysłały pracy zechciałyby do nas napisać (mailem lub na FB) i podzielić się swoimi wrażeniami, podać przyczynę  niewysłania pracy – nie chodzi o jakiekolwiek ocenianie Was, lecz o przemyślenie naszej strategii na przyszły rok. Mamy nadzieję, że nie odstraszyły was te zadania, a zwłaszcza Zadanie 10, które zostało rozwiązane (w 95-99%) tylko przez 3 osoby. Prace są sprawdzane i wyniki najpóźniej 10 lutego pojawią się na stronie KB. Tutaj znajdziecie rozwiązanie Zadania 10.

 

18.12.2019    ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE I NOWOROCZNE

Życzymy wszystkim Uczniom wspaniałych Świąt Bożego Narodzenia, niesamowitego Sylwestra i samych sukcesów w nadchodzącym Nowym Roku!!! No i oczywiście wzięcia udziału w Konkursie Biotechnologicznym, zostania Laureatem/Laureatką i przyjścia do nas studiować  biotechnologię  :-). Organizatorzy.

 

 

 

21.10.2019        PEŁNY HARMONOGRAM KONKURSU

W zakładce PLIKI umieściliśmy kompletny harmonogram konkursu. Zapraszamy do zapoznania się z nim. Niewielkiej zmianie uległ również termin podania wyników II etapu KB.

 

07.10.2019   III EDYCJA KB RUSZYŁA!!!

Gorąco zapraszamy do  wzięcia udziału w III edycji Konkursu Biotechnologicznego o indeks Politechniki Warszawskiej.  W zakładce PLIKI znajdują się zadania na I etap Konkursu – do rozwiązania w domu i przysłania do nas w terminie do 10.01.2020 r.  W tej samej zakładce znajdziecie  regulamin i harmonogram Konkursu. W zakładce ŹRÓDŁA WIEDZY są umieszczone pliki pdf niektórych polecanych artykułów. Rejestracja uczestników odbywa się za pomocą formularza w zakładce ZGŁOSZENIE UCZESTNICTWA.

 

10.09.2019  III EDYCJA KB JUŻ WKRÓTCE!!!

Serdecznie zapraszamy uczniów do wzięcia udziału w III edycji Konkursu Biotechnologicznego! Pod koniec września lub najdalej na początku października pojawią się zadania I etapu. Jest o co powalczyć  🙂

 

 

 

 

 

24.04.2019 DZIĘKUJEMY SPONSOROWI, FIRMIE    EURx

EURx Sp. z o.o. jest prywatną firmą biotechnologiczną o profilu produkcyjno-badawczym, z siedzibą w Gdańsku. Od ponad 20 lat uczestniczy w rozwoju polskiego sektora biotechnologicznego dostarczając wysokiej jakości odczynniki dla społeczności naukowej. Od firmy EURx otrzymaliśmy upominki dla laureatów i wyróżnionych finalistów II edycji KB.  Szczególnie chcemy podziękować  pani Alinie Głowackiej za bardzo sympatyczną współpracę i wspieranie Konkursu.

 

24.05.2019 ZDJĘCIA Z ETAPUFINAŁOWEGO

W zakładce GALERIA ZDJĘĆ  zamieściliśmy zdjęcia robione podczas Waszych zmagań finałowych.

 

 

11.04.2019 WYNIKI II KB.

W wyniku naszej nieuwagi jedna z uczestniczek etapu finałowego miała niewydrukowany fragment jednego z zadań, co uniemożliwiło jej rozwiązanie dwóch podpunktów.  Zwróciła się z prośbą o umożliwienie  rozwiązania zadania dysponując pełnymi danymi. W  rezultacie przedstawiamy nową listę z wynikami etapu finałowego (zakładka PLIKI).  Uczestniczkę przepraszamy za zaistniałą sytuację.

 

09.04.2019  WYNIKI II KONKURSU. TERMIN UROCZYSTEGO ZAKOŃCZENIA

Wszystkim uczestnikom II edycji Konkursu Biotechnologicznego dziękujemy za udział i serdecznie gratulujemy!!! Szczególnie gratulujemy Laureatom i Wyróżnionej Finalistce! W zakładce PLIKI znajdziecie efekt piątkowych zmagań. Przypominamy, że uroczyste zakończenie Konkursu zostało przesunięte na 25 kwietnia (czwartek). Odbędzie się ono o godz. 12:15 w Audytorium im. Prof. Jana Czochralskiego w Gmachu Technologii Chemicznej.

 

04.04.2019 JUTRO ETAP FINAŁOWY!!!

Przypominamy, ze etap finałowy odbędzie się na terenie kampusu PW w Gmachu Technologii Chemicznej (patrz mapka w zakładce KONTAKT) w Audytorium Czochralskiego, w godz. 14:00 -16:00.  Kampus PW jest ogrodzony i można się dostać na jego teren bramami od ul. Al. Niepodległości (tuż zaraz za bramą na lewo jest Gmach Technologii), od ul. Koszykowej, Noakowskiego i Nowowiejskiej. Wszystkim życzymy sukcesu i do zobaczenia jutro!

 

 

08.03.2019   DZIĘKUJEMY SPONSOROWI, FIRMIE GE HEALTHCARE

Otrzymaliśmy dla  naszych finalistów II edycji KB  materiały przydatne przy rozwiązywaniu zadań konkursowych – notatniki i długopisy. Firma GE Healthcare jest dostawcą innowacyjnych technologii i usług, które wyznaczają nowe standardy opieki medycznej. Szczególnie dziękujemy Panu Konradowi Szczecinie z Działu Life Sciences, który zajmuje się sprzedażą aparatury oraz produktów do badań nad komórkami, białkami, nowymi lekami oraz zastosowaniami do produkcji biofarmaceutyków.

05.03.2019    WYNIKI I ETAPU II EDYCJI KB

Drodzy Uczestnicy, wszystkim bardzo dziękujemy za udział w Konkursie. W zakładce PLIKI znajdziecie link do wyników. Komitet Organizacyjny postanowił obniżyć kryteria – osoby, które uzyskały 51%  i więcej punktów przechodzą do etapu finałowego. Ze względu na RODO podane są tylko imiona i pierwsza litera nazwiska oraz nazwa szkoły i miasto.  Etap finałowy odbędzie się 5 kwietnia 2019 r. o godz. 14:00 – 16:00 w Audytorium im. Jana Czochralskiego w Gmachu Technologii Chemicznej. Jeśli ktoś miałby trudności ze zidentyfikowaniem się na liście lub jakieś  pytania, prosimy o kontakt mailowy: konbiotech@ch.pw.edu.pl.

 

01.03.2019        TERMIN OGŁOSZENIA WYNIKÓW I ETAPU IIEDYCJI KONKURSU

Drodzy Uczniowie,  nie zdążyliśmy sprawdzić wszystkich prac (za co przepraszamy), w związku z tym wyniki zostaną ogłoszone na początku przyszłego tygodnia (ostateczny termin – środa 6 marca). Przepraszamy za to opóźnienie.

 

20.02.2019    !!!!!!WAŻNE INFORMACJE DLA UCZESTNIKÓW II EDYCJI KB!!!!!

1. Prosimy Bartosza Bogackiego o kontakt mailowy: konbiotech@ch.pw.edu.pl. Sprawa dotyczy karty zgłoszenia.

2. Z przykrością zauważyliśmy, że w niektórych pracach odpowiedzi i rozwiązania zadań były identyczne,  co wiąże się z dyskwalifikacją takich prac. Zgodnie z regulaminem prace powinny być samodzielne.

3. W związku z zameldowaniem nam  przez jednego z uczestników drugiego błędu w zadaniu 8., to zadanie nie będzie brane pod uwagę przy ocenianiu prac. Osoby, które zauważyły błędy otrzymają dodatkowe 2 punkty.

 

 

 

  27.01.2019    !!!UWAGA, UCZESTNICY II EDYCJI KONKURSU!!!!

W zadaniu 8 podano gęstość serwatki 1,05 g/dm3.  Jest to oczywiście błąd, gęstość ta wynosi 1,05 g/cm3. Przepraszamy i dziękujemy  Uczniowi za zwrócenie nam uwagi.

 

16.01.2019 DZIĘKUJEMY SPONSOROWI, FIRMIE SENKARA

Podobnie jak w zeszłym roku, absolwentka studium doktoranckiego na naszym Wydziale, dr inż. Elżbieta Senkara jest sponsorem II edycji Konkursu! Jej firma  produkuje świetne naturalne kosmetyki (sama wypróbowałam), których zestawy otrzymają Laureaci Konkursu.

 

 

 

 

 

13.11.2018    II EDYCJA KONKURSU RUSZYŁA!!!

Formularz zgłoszeniowy II Konkursu  już działa! Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z zadaniami i regulaminem konkursu (zakładka PLIKI). Chociaż termin przysyłania rozwiązań, 15 lutego 2019,  wydaje się odległy, to jednak  radzimy zacząć myśleć i szukać rozwiązań odpowiednio wcześnie, żeby tego czasu nie zabrakło!

07.11.2018    II EDYCJA KONKURSU RUSZYŁA!!!

W zakładce PLIKI znajdziecie plik pdf z 12 zadaniami konkursowymi, łącznie za 100 punktów. Te osoby, które otrzymają ponad 60 punktów zakwalifikują się do finału.  Jest też dodatkowe zadanie bonusowe za 10 punktów –  punkty za to zadanie też się będą doliczały do punktów za zadania konkursowe. Niedługo uruchomi się też formularz zgłoszeniowy. Zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w konkursie, jest o co powalczyć!

 

 

 

06.11.2018   JUTRO POJAWIĄ SIĘ ZADANIA KONKURSOWE  2018/2019!!!!

Od jutra w zakładce PLIKI pojawią się zadania konkursowe II edycji KB. W tejże zakładce jest już wstępny harmonogram konkursu.

 

 

 

15.10.2018       WKRÓTCE STARTUJE II EDYCJA KONKURSU!!!!

Drodzy Uczniowie i Nauczyciele,

Na początku listopada pojawi się harmonogram II edycji Konkursu i zadania do pobrania w zakładce PLIKI. Zadania z I edycji są do obejrzenia w zakładce ARCHIWUM. Zachęcamy do śledzenia naszej strony oraz strony na FB!

 

 

 

 

 

20.04.2018  UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE KONKURSU

Dziś odbyła się wspólna uroczystość zakończenia dwóch konkursów organizowanych na Wydziale Chemicznym: XXXIII Konkursu Chemicznego i I Konkursu Biotechnologicznego. Główni organizatorzy konkursów, prof. Michał Fedoryński i prof. Joanna Cieśla rozpoczęli uroczystość witając Dziekana Wydziału Chemicznego, prof. Władysława Wieczorka, Prodziekan Wiolettę Raróg-Pilecką, uczestników konkursu i towarzyszących im nauczycieli. Następnie podziękowali sponsorom i członkom swoich ekip organizacyjnych. Kulminacyjnym punktem programu było wręczanie dyplomów, listów gratulacyjnych  Dziekana dla nauczycieli i upominków. Oficjalną część uroczystości zakończył wykład prof. Krzysztofa Schmidta-Szałowskiego zatytułowany “Wybitni polscy teoretycy i technolodzy”, poświęcony głównie Ignacemu Mościckiemu. Tę miłą uroczystość zakończyły rozmowy przy ciasteczkach i napojach. Tak więc I edycja Konkursu Biotechnologicznego zakończyła się, ale bogatsi w doświadczenie organizatorzy już myślą o II edycji. Zapraszamy do obejrzenia  zdjęć w GALERII

 

 

13.04.2018     UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE KONKURSU

Uroczyste  zakończenie  Konkursu  odbędzie  się  20 kwietnia  (piątek),   o  godzinie  12.15 w Audytorium Czochralskiego,  Gmach Technologii Chemicznej, ul.Koszykowa 75.   Zapraszamy serdecznie wszystkich Uczestników, Nauczycieli, Rodziców.  Po części oficjalnej odbędzie się  spotkanie  przy  ciastku  i  herbacie.

 

 

12.04.2018  Wynik II etapu

Drodzy Licealiści, w zakładce PLIKI jest wynik finałowego etapu – zostali wyłonieni Laureaci I i II miejsca oraz pięć osób wyróżnionych. W tym roku nie przyznaliśmy III miejsca.  Uroczyste zakończenie Konkursu odbędzie się 20 kwietnia. O szczegółach poinformujemy wkrótce na stronie  Konkursu i na FB.

Serdecznie gratulujemy!

 

11.04.2018 FINAŁ I EDYCJI KB

Finał już za nami.  Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii. Prace konkursowe są już sprawdzone i toczą się dyskusje nad tym ilu ma być laureatów i wyróżnionych finalistów. Decyzje nie są łatwe…..

 

5.04.2018              II ETAP KONKURSU

Już za dwa dni, 7 kwietnia, o godz, 13:00 , czekamy na Was w sali Czochralskiego w Gmachu Technologii Chemicznej.

Oprócz zadań konkursowych zapewniamy po pączku i butelce wody mineralnej. Przypominamy o legitymacjach szkolnych i kalkulatorach.  Wszystkim uczestnikom finału życzymy powodzenia!

 

 

 

22.03.2018             UWAGA!!!    Ogłaszamy następujące zmiany:

  1. Czas trwania II etapu będzie wydłużony do 3 godzin (13:00 – 16:00)
  2. Uroczyste zakończenie Konkursu i wręczenie dyplomów i nagród nastąpi w dniu 20 kwietnia (piątek). O szczegółach poinformujemy wkrótce.

 

 

9.03.2018 WYNIKI I ETAPU

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom Konkursu Biotechnologicznego za zainteresowanie i nadesłane prace. Poziom był naprawdę wysoki. W konkursie wzięło udział 26 osób, a do finałowego II etapu zakwalifikowało się 17 osób. Ranking jest zamieszczony w zakładce PLIKI / Wyniki I etapu.

Finalistów zapraszamy w sobotę, 7 kwietnia 2018 r do Gmachu Technologii Chemicznej (sala im. Jana Czochralskiego) na godzinę 13:00 (Warszawa, ul. Koszykowa 75, teren kampusu PW, patrz mapa w zakładce KONTAKT). W drugim etapie będziecie samodzielnie rozwiązywać 5 zadań z zakresu wiedzy wykorzystywanej w I etapie Konkursu. Zadania będą wymagały dogłębnego zrozumienia zjawisk/procesów, więc na pewno warto jeszcze poczytać i podrążyć J. Należy przynieść ze sobą dokument tożsamości (legitymację szkolną) i kalkulator (NIE w telefonie komórkowym). Czas na rozwiązanie zadań II etapu: 2 godziny (13:00 – 15:00)

 

UWAGA!!!! Przedłużamy termin nadsyłania rozwiązań do 5.02.2018. Oczywiście ważna jest data stempla pocztowego.

 

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w I Konkursie Biotechnologicznym.

W zakładce PLIKI są dostępne ZADANIA KONKURSOWE, REGULAMIN opisujący m. in. przebieg Konkursu, HARMONOGRAM KONKURSU, a także polecane ŹRÓDŁA WIEDZY biotechnologicznej. W tejże zakładce będą także dostępne wyniki I i II etapu Konkursu.

Termin nadsyłania prac: do 2 lutego 2018 roku.

Prace należy nadsyłać na adres:

Wydział Chemiczny Politechniki Warszawskiej
ul. Noakowskiego 3
00-664 Warszawa

z dopiskiem “Konkurs Biotechnologiczny”

 

I edycja Konkursu Biotechnologicznego PW poświęcona jest czerwonej i białej biotechnologii. Głównym obszarem zainteresowania czerwonej biotechnologii jest szeroko rozumiana ochrona zdrowia, biotechnologia medyczna, czy farmaceutyczna – produkcja szczepionek i antybiotyków, poszukiwanie nowych leków, terapie regeneratywne, sztuczne organy oraz nowe techniki diagnostyczne. Czerwona biotechnologia powszechnie wykorzystuje techniki biologii molekularnej i inżynierii genetycznej. Biała biotechnologia jest związana z przemysłem, wykorzystuje rozmaite systemy biologiczne w produkcji w takich gałęziach jak przemysł chemiczny, farmaceutyczny, kosmetyczny, celulozowo-papierniczy, tekstylny, garbarski, spożywczy czy energetyczny. Rozwija się bardzo dynamicznie na fali ochrony zasobów energetycznych i wykorzystywania odpadów (koncepcja biorafinerii).

Kolory biotechnologii